Jak w bezpieczny sposób transportować lodówkę?

Wrzesień 18, 2014

Transport lodówki to zawsze spore przedsięwzięcie. Potrzeba bowiem nie tylko kilku solidnych rąk do pracy, ale i odpowiedni środek transportu. Jak się odpowiednio zabrać do tej czynności i o czym należy pamiętać?

Lodówka to jeden z większych gabarytowo i cięższych sprzętów AGD, który łatwo uszkodzić przy niewłaściwym obchodzeniu się. W tym wypadku zdecydowanie lepiej zrobić coś wolno i dokładnie niż nerwowo się szarpać. Ostrożność pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych rys, przetarć czy uszkodzeń szczególnie plastykowych rączek.

pusta lodówka

Przygotowanie lodówki

Na początku wyłączamy lodówkę z prądu, rozmrażamy, starannie ją myjemy i osuszamy. Wyciągamy z niej wszelkie ruchome części, jak półki czy szuflady i pakujemy je w oddzielny karton. Lodówkę zabezpieczamy elastyczną taśmą czy sznurkiem, by drzwiczki nie otwierały się w trakcie transportu. Odradzamy używania taśmy klejącej, ponieważ przy odklejaniu moglibyśmy uszkodzić uszczelki lub też zabrudzić powierzchnię lodówki klejem, co naraziłoby nas na dodatkowe czyszczenie.

Transport

Lodówkę powinny przenosić co najmniej dwie silne osoby. Jeśli tylko jest taka możliwość, najlepiej pożyczyć specjalny wózek, którym można pokonywać nawet schody. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie zarówno dla naszego sprzętu, jak i dla dźwigających go osób. Lodówkę najlepiej przenosić w pozycji pionowej, lub nieco pochylonej. Jeśli zaś jest to niemożliwe – tutaj musimy dokładnie doczytać instrukcję obsługi, czy można i w jaki sposób przenosić ją w poziomie, działamy według instrukcji. Podobnie ma się rzecz transportem samochodowym. Zła pozycja lodówki może prowadzić do wylania się oleju z kompresora lodówki i zalania całego układu. Dlatego jeśli dobrze nie wiemy, na którym boku powinna być przewożona lodówka, nie ryzykujmy.

Po transporcie

Nie należy podłączać świeżo przywiezionej lodówki do prądu! Lodówkę należy pozostawić na ok 12 godzin, by wszystkie płyny unormowały swoją pozycję. Po tym czasie, jeśli transport przebiegł bez większych przygód i z zachowaniem wszystkich zaleceń, można ją spokojnie podłączyć do sieci.

zdjęcie miniatury: Michael Coté, CC-BY 2.0, źródło: flickr.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Uncategorized

Leave a Reply