Czy astronauci mają lodówki? 7 pytań o jedzenie w kosmosie

Październik 23, 2014

Niestety ludzkość nie wynalazła jeszcze statków kosmicznych na których obecna byłaby grawitacja zbliżona do ziemskiej. W związku z tym, a także dlatego, iż transport czegokolwiek w kosmos jest piekielnie drogi, odżywianie się w kosmosie wygląda nieco inaczej niż na ziemi.

W życiu prawie każdego nadchodzi moment w którym chciał zostać kosmonautą. Co oczywiste dla przytłaczającej większości kończy się to w momencie gdy przerzucają się na pragnienie realizacji jako śmieciarz, grabarz, piłkarz bądź aktor jednak dręczące Cię pytania sprzed lat pozostają. Co jedzą? Jak jedzą? Czy to prawda, że załatwiają się w stanie grawitacji? Poniżej kilka odpowiedzi, które rozwieją Twoje wątpliwości.

575140main_MSC-22970-1_header_image_226px

Pytanie 1 – czy w przestrzeni kosmicznej astronauci mają lodówki?

Odpowiedź – TAK.

Uzasadnienie – Naukowcy z NASA Johnson’s Space Centre opracowali lodówkę, której źródłem zasilania są baterie słoneczne.  Co więcej, jej moc zawstydza analogiczny sprzęt obecny u Ciebie w domu – osiąga ona bowiem od – 80 stopni Celsjusza po +4 stopnie na tej samej skali. Sprawia to, iż  MELFI pozwala astronautom na korzystanie z takich dóbr cywilizacyjnych jak mrożonki czy produkty UHT.

89127926

Pytanie 2 – czy astronauci jedzą tylko i wyłącznie pigułki popijając je wodą?

Odpowiedź – NIE.

Uzasadnienie – w początkowej fazie lotów kosmicznych pożywienie astronautów stanowiły głównie pigułki, pasty wyciskane z tubek, a także woda. Obecnie, gdy sztaby dietetyków i naukowców próbują rozwiązać kwestię żywienia, a możliwości techniczne przenoszenia ładunków na orbitę wzrosły (a zatem ich koszt zmalał, pozostając jednak nadal wysokim) dieta astronautów jest coraz bardziej różnorodna.

food_pill_conquest

Pytanie 3 – czy warto dbać o różnorodność diety osób przebywających w kosmosie?

Odpowiedź – zdecydowanie TAK.

Uzasadnienie – ma to podłoże w dwóch kwestiach. Po pierwsze – monodieta stosowana przez kilka miesięcy plus brak obciążeń dla mięśni typowych na ziemi miałaby katastrofalne skutki dla zdrowia. Powoduje to, iż na stacjach kosmicznych astronauci ćwiczą chcąc utrzymać kondycję. Z drugiej strony spożywanie ciągle niesmacznego i pozbawionego koniecznych składników pożywienia doprowadziłoby w końcu do kryzysów natury psychologicznej i psychicznej o które i tak jest łatwo na tak małej przestrzeni, gdzie dodatkowo przebywa się ciągle w tej samej grupie ludzi.

ISSSpaceFoodOnATray

Pytanie 4 – czy to prawda, że je się w większości pokarmy pozbawione wody?

Odpowiedź – po części TAK

Uzasadnienie – chodzi oczywiście głównie o zmniejszenie wagi wynoszonego na orbitę towaru oraz jak najdłuższy termin przydatności. Z tego powodu najczęściej spożywa się  pakowane próżniowo posiłki liofilizowane (czyli odwodnione w bardzo niskiej temperaturze) o 2-3 letnim terminie przydatności. Da się w ten sposób przygotować prawie każdy produkt poza melonem, arbuzem czy sałatą więc kosmiczni podróżnicy nie mogą narzekać na nudę.

vivre-manger-expedition-20-21-span4

Pytanie 5 – czy astronauci jedzą smacznie i zdrowo?

Odpowiedź – TAK.

Uzasadnienie – Space Food Systems Laboratory dba o to aby opracowane potrawy jak najbardziej przypominały jedzenie spożywane na ziemi. Zazwyczaj nad jednym, nowym, daniem pracuje się około sześć – osiem miesięcy, a koszt jednej porcji to około 100 dolarów. Podstawową zasadą jest duża zawartość wapnia w każdym posiłku – przebywanie w przestrzeni kosmicznej osłabia szkielet.

Food_Lab_Patch2

Pytanie 6 – czy astronauci mają wpływ na kosmiczny jadłospis?

Odpowiedź – TAK.

Uzasadnienie – jednym z punktów przygotowania do lotu jest wizyta w Space Food Systems Laboratory na 9 miesięcy przed wylotem i kosztowanie przygotowywanych posiłków aby każdy z kosmicznych podróżników wybrał to, co smakuje mu najlepiej. Ma to związek z czynnikami o którymi wspomniałęm w pytaniu trzecim.

space-toilet-zSTS7-19830500_S83-32562

Pytanie 7 Czy astronauci korzystają z toalety?

Odpowiedź – TAK.

Uzasadnienie – pobyt w kosmosie nie zmienia warunków funkcjonowania ludzkiego organizmu – nieprzyswojone partie jedzenia oraz płynów musi on wydalić. Do tego służą kosmiczne toalety takie jak na filmikach:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

, , , Uncategorized

Leave a Reply