Polska wciąż europejskim liderem w produkcji sprzętu AGD

Listopad 20, 2014

W kraju nad Wisłą produkuje się najwięcej sprzętu gospodarstwa domowego na całym Starym Kontynencie. Najbardziej uznane marki lokują swój kapitał w Polsce i planują coraz większe inwestycje. Co za tym idzie przybędzie nowych miejsc pracy.

W dobie gremialnych narzekań na sytuacje gospodarczą w kraju, rynek sprzętu AGD notuje w państwie polskim stały progres. Dumnie przezwyciężył symptomy kryzysu i dumnie wywindował naszą ojczyzną na pierwsze miejsce wśród producentów urządzeń kuchennych. Od dużych lodówek, poprzez sokowirówki, a kończąc nawet na termowentylatorach.

Lecz inwestorzy i renomowane marki, które ochoczo wkroczyły na polską ziemię, nie zamierzają na tym poprzestawać. Dalekosiężna wizja rozwoju ma przynieść jeszcze większe zyski, a kluczowe położenie geograficzne naszego kraju ma niebagatelne znaczenie logistyczne.

Trochę statystyki

Największy rozkwit polski rynek AGD zanotował dwa lata temu. Powstało wówczas nieco ponad 6 milionów urządzeń, czyli aż o 300 tysięcy więcej niż w 2011 roku. To właśnie w 2012 roku nasz kraj umocnił zdobytą pozycję lidera w produkcji sprzętu AGD, dystansując pozostałe państwa.

Według Zygmunta Łopalewskiego, rzecznika prasowego firmy Indesit Company Polska, wzrost ten wiązał się nierozerwalnie ze wzmożonym zapotrzebowaniem na urządzenia gospodarstwa domowego zagranicznych rynków.

W przełomowym 2012 roku został stworzony sprzęt za łączną sumę 14 miliardów złotych, z czego rodzimy nabywcy zakupili 4,65 miliona sztuk urządzeń AGD. Natomiast 9 na 10 produktów wyprodukowanych przez polskie firmy trafiło na eksport, w głównej mierze, bo w 80 procentach, do Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Stale wzrasta również ilość punktów sprzedaży. Na terenie całego kraju jest ich już ponad 6 tysięcy, nie wliczając w to sklepów internetowych.

2014 roku przyniósł polepszenie poprzednich statystyk o średnio 11 procent w każdym sektorze dużego sprzętu AGD. Wolniejszy progres, bo w granicach 3 procent zalicza tak zwane ,,drobne AGD”. Zyski byłby by jeszcze większe, gdyby nie zawirowania za naszą wschodnią granicą. Eksport na wschód zdecydowanie osłabł i przyhamował profity producentów. Tym samym jeszcze bardziej Polska ucieka przed gonitwą ze strony Niemiec i Włoch.

Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje..

Wronki jednoznacznie kojarzyć się będą z największym polskim producentem sprzętu AGD i jednym z większych w Europie – Amicą. Wcielone do Amici zostały również dwie inne zagraniczne firmy – duński Gram oraz Hansa. Aczkolwiek z Wrońskich fabryk co 20 sekund zjeżdżają również najnowocześniejsze dwuskrzydłowe lodówki… Samsunga.

samsung fabryka

Od przełomowego 2012 roku w enklawie Amici funkcjonuje także firma rodem z Korei Południowej. Ta potężna firma ma swe taśmy produkcyjne aż w 65 państwach rozsianych po całym świecie, ale to właśnie w Polsce produkuje się najnowocześniejsze lodówki z podwójnymi drzwiami i pionową komorą chłodzenia, zwane Side by Side.

Lodówki takie są zaliczane do kategorii premium, czyli kosztują ponad 2,5 tysiąca złotych. W chwili obecnej Samsung wytwarza ponad miliona lodówek w przeciągu całego roku, jednak jak twierdzi Tobiasz Kowalczyk, przedstawiciel południowokoreańskiego krezusa, w niedługim czasie wynik ten ma oscylować w granicy 2 milionów urządzeń.

Również 2 fabryki otworzył w 2013 roku włoski Indesit, produkujące tak zwane „duże AGD” oraz okapy kuchenne. Tym samym pracę znalazło około 250 osób. W sektorze AGD szacuje się, że zatrudnionych jest około 20 tysięcy osób.

Nie wszystko polskie co… polskie

Zakłamaniem byłoby opisywanie rynku sprzętu AGD i jego znacznego rozwojowi na ojczystej ziemi, nie przedstawiając innych kluczowych faktów jego dotyczących. W dobie szaleńczego kapitalizmu rodzime firmy stają się stopniowo „łupem” potężnych zagranicznych nabywców. Większość uważa, że marki takie jak Polar, Zelmer, Amica i MPM dalej twardo i dumnie walczą o klientów z biało-czerwoną flagą w garści. Czy jest tak rzeczywiście?

Wrocławska firma Polar to kawał historii polskiego przemysłu. To ona wyparła z domów lodówki Mińska i zastąpiła wydawałoby się nieśmiertelną pralkę Franię swoim, automatycznym modelem. Już w 1978 roku licznik wyprodukowanych urządzeń wskazał milion. Wszak już od 2002 roku Polar został wykupiony przez amerykański Whirpool.

Znany od 60 lat Zelmer posiada dalej pod Rzeszowem 13 linii produkcyjnych. Sprzęty sygnowane logotypem Zelmera kupowane są w 27 krajach świata. W Polsce uznanie firma ta zdobyła bardzo dobrymi jakościowo odkurzaczami. Od 2013 roku głównym udziałowcem Zelmera jest Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH.

ciarko_logo

W pełni ,,polska” pozostaje Amica. Oprócz niej na to wyróżnienie zasługuje marka MPM, wytwarzająca sprzęt przystępny cenowo, a ich bogata oferta jest znana między innymi na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Estonii, Słowacji, Rumunii i Serbii.

Bez kapitału płynącego z zagranicy utrzymuje się także firma Ciarko, jedna z trzech największych producentów wysokiej jakości okapów kuchennych, założona w 1986 roku. Okapy Ciarko znane są w krajach Unii Europejskiej, a także między innymi w Izraelu, Ameryce Północnej i Libanie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

, , , Amica, Ciekawostki, MPM, Samsung, Whirlpool

Leave a Reply