Najważniejsze parametry pralek. Na co zwrócić uwagę?

Luty 16, 2016

Niewiele osób, planujących zakup pralki, potrafi precyzyjnie określić, jakiego modelu poszukuje. Zdecydowana większość z nas ma oczywiście ogólne pojęcie, jakie funkcje powinien spełniać sprzęt, jednak w konfrontacji z rozmaitymi parametrami tych urządzeń często okazujemy się bezradni. Na co zatem musimy zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy się kupić konkretny model pralki, musimy się zastanowić się nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Do najważniejszych parametrów pralek, które z całą pewnością pomogą nam dokonać właściwego wyboru, zalicza się pojemność, klasę energetyczną, pobór wody oraz efektywność prania.

Pojemność pralki

Jednym z ważniejszych parametrów, często decydującym o zakupie danego urządzenia, jest jego pojemność. W ofercie sklepów dostępne są pralki o ładowności bębna od 3 do nawet 10 kilogramów.

W przypadku osób mieszkających samotnie i niewielkich rodzin zwykle wystarczająca okazuje się pralka o pojemności do 5 kilogramów. Większym, kilkuosobowym rodzinom polecane będą modele o ładowności do 7 kilogramów, natomiast urządzenia o największej pojemności są przeznaczone do działalności gospodarczej.

Klasy energetyczne pralek

Producenci wszystkich urządzeń AGD, między innymi Siemens, są zobowiązani do oznaczenia ich klasy efektywności energetycznej oraz umieszczenia informacji o niej na specjalnej etykiecie. Klasa energetyczna informuje nas o rocznym zużyciu energii, które wyraża się w kW/h.

Klasyfikacja obejmuje 7 stopni, które oznaczane są od litery A+++ do D. Klasa energetyczna A+++ oznacza największą efektywność, natomiast D – najmniejszą.

Pobór wody

Jeśli zależy nam na zakupie oszczędnego urządzenia, powinniśmy zwrócić też uwagę na zużycie wody podczas jednego cyklu prania, które zazwyczaj waha się między 11 a 94 litrami. Bardzo często na etykiecie podawane jest jednak szacowane zużycie wody w ciągu roku. Przeciętna wartość poboru wody w tym okresie wynosi około 9000 litrów.

Efektywność prania i odwirowania

W tym przypadku możemy spotkać się z aż 9-stopniową skalą, rozpoczynającą się od A+++, a kończącą się na G. Pralki oznaczone symbolem A+++ to urządzenia o najwyższej efektywności prania i odwirowania, które gwarantują najwyższą skuteczność usuwania brudu oraz szybkie i dokładne odwirowanie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

, , , Porady, Siemens

Leave a Reply