Jak radzić sobie z wilgocią w mieszkaniu?

Styczeń 30, 2016

Równie częstym problemem co przesuszenie domowego powietrza jest jego zbytnie zawilgocenie. Kłopot ten dotyczy zwykle mieszkań w kamienicach lub suterenach oraz innych pomieszczeń, w których utrudniona jest cyrkulacja powietrza i wentylacja. Wilgoć rodzi wiele nieprzyjemnych następstw, jak brzydkie wykwity na ścianach i niebezpieczne dla zdrowia zarodniki grzybów, unoszące się w powietrzu. Czy można sobie z nią poradzić?

Jeśli zawilgocenie nie wynika z wad w konstrukcji budynku, np. dziur czy starych, przemakających materiałów, można przeciwdziałać jego skutkom nieinwazyjnie. Jednak jeśli problem jest dla nas bardzo dotkliwy, konieczna może się okazać wymiana okien na skrzydła PCV ze specjalnymi, wbudowanymi w ramy wywietrznikami, które zapewnią nieustanną wentylację pomieszczeń. Szczeliny są niewielkie, dlatego nie wpływają znacząco na temperaturę w pokojach, co jest szczególnie ważne w zimie. Powinniśmy kategorycznie unikać suszenia prania w mieszkaniu, zwłaszcza ręczników i pościeli – wynośmy mokre rzeczy na balkon, strych lub do suszarni. Konieczne jest także zaopatrzenie swojej kuchni w dobry, silny wyciąg. Należy pamiętać też o systematycznym wietrzeniu całego mieszkania, nawet podczas niskich temperatur za oknem!

Wartą uwagi alternatywą dla tych zmagań są osuszarki powietrza. Oczywiście nie zwalniają nas one zupełnie z powyższych obowiązków, ale mogą znacznie pomóc nam w ochronie ścian i zdrowia przed pleśnią. Urządzenia te kontrolują wilgotność w pomieszczeniu i gdy jest ona zbyt duża, filtrują powietrze skraplając z niego wodę, którą odprowadzają do wbudowanego zbiornika.

Jeśli chcemy wspomóc się w walce z wilgocią, ale wolelibyśmy ponieść mniejsze koszty, warto zastanowić się nad małymi pochłaniaczami wody. Są to estetyczne, plastikowe pojemniki z ażurową pokrywą, w której umieszczona jest substancja pochłaniająca. Gdy się zużyje, wystarczy wylać wodę z pojemnika i wymienić chłonny filtr. Pochłaniacze nie są jednak tak wydajne i skuteczne jak osuszarki.

Jak widać, jeśli przyjdzie nam zmagać się z problemem zagrzybienia, nie musi to oznaczać wyprowadzki… Wystarczy postarać się o odpowiednie wyposażenie mieszkania i mieć na uwadze kilka najważniejszych wskazówek.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

, Porady

Leave a Reply