Ranking niedrogich chłodziarek do wina

Sierpień 21, 2014

Wino należy do takich napojów alkoholowych, które mają specyficzne wymagania. Aby wydobyć z niego bukiet smaków i aromatu, powinno być serwowane w odpowiedniej temperaturze – odmiennej dla wina białego i czerwonego. I chociaż można zapewnić odpowiednie warunki przechowywania wina w lodówce, staje się to kłopotliwe w sytuacji, kiedy nasza kolekcja znacząco się powiększa.

A stanie się tak na pewno, kiedy zainteresujemy się bogatym i poetyckim światem, pełnym słońca i zaskakujących skojarzeń, zawartym w butelkach wina z różnych części globu. Należą im się godne warunki oczekiwania na otworzenie, a zapewni je chłodziarka do wina. Oto przegląd nietypowego sprzętu AGD – dla smakoszy napoju bogów i hobbystów-kolekcjonerów.

Zanim nasza kolekcja rozrośnie się na tyle, że będzie potrzebowała chłodziarki do wina wyglądem i rozmiarem przewyższającą naszą lodówkę, godziwe warunki przechowywania zapewni niedroga chłodziarka. Butelki przechowywane będą w niej poziomo, dzięki czemu nie dopuścimy do uschnięcia korka, co jest możliwe przy pozycji pionowej butelki i braku wilgotności powietrza. Leżąca butelka wina zapewnia korkowi odpowiednie naprężenie.

candyNasze zestawienie otwiera model Candy 1079 CCV 200GL (1079 zł). Jest odpowiednio pojemna, zmieścimy w niej 40 butelek. Będziemy je mogli widzieć i w dzień, i w nocy, bo możemy oświetlić jej wnętrze. W tym wypadku możliwe jest obustronne zamocowanie drzwi – w zależności od naszych potrzeb mogą one otwierać się i zamykać w stronę lewą lub prawą. Na niekorzyść tego modelu działa klasa energetyczna B, w ciągu roku chłodziarka zużyje prawie 200 kWh. Nie będziemy też mieli tu do czynienia z elektronicznym sterowaniem, w grę wchodzi tylko mechaniczne. Chłodziarka nie należy do cichych – praca rzędu 46 decybeli może być dla wrażliwego ucha słyszalna.electrolux-erw1270ao

Kolejna w zestawieniu jest chłodziarka do wina Electrolux ERW1270AO (1099 zł). Jest nieco mniej pojemna dla domowej kolekcji – zmieścimy w niej 37 butelek. Ma czarna obudowę, która mieści w sobie mechanizm chłodzenia o klasie energetycznej A, co oznacza, że roczny pobór energii elektrycznej wyniesie 145 kWh. Należy do cicho pracujących urządzeń – rząd 40 decybeli nie będzie bardziej słyszalny niż domowe szmery. Na elektronicznym wyświetlaczu zobaczymy zaprogramowaną przez nas odpowiednią dla wina temperaturę.

hooverHoover HWC 2335 (1099 zł) to chłodziarka do wina, której należy się chwila uwagi. Jako jedyna w zestawieniu ma możliwość utrzymywania dwu różnych temperatur, co jest niezwykle ważne w przypadku przechowywania win i białych, i czerwonych zarazem (w sumie 36 butelek). Niestety, nie idzie za tym energooszczędność – klasa energetyczna G i 676 kWh/rok sprawiają, że pośród omawianych tutaj urządzeń Hoover plasuje się na końcu stawki. Mamy za to możliwość oświetlenia wnętrza, dwustronnego zamocowania drzwi i ciekawy, czarno-srebrny kolor obudowy.bosch

Do znacznie oszczędniej pracujących mechanizmów należy chłodziarka do wina Bosch KTW18V80 (1399 zł). Poziom głośności rzędu 38 db oznacza też, że w zestawieniu jest ona najcichsza. I chociaż jest oznaczona klasą energetyczną B, roczne zużycie energii elektrycznej niewiele ponad 150 kWh. Jest niezwykle pojemna – znajdą w niej miejsce 43 butelki wina, które dzięki wewnętrznemu oświetleniu będą widocznie niezależnie od pory dnia. Srebrny kolor obudowy wraz z bogato wyposażonym wnętrzem będzie dobrze się prezentował w nowocześnie zaaranżowanym wnętrzu.

liebherrNasze zestawienie zamyka model zwracający uwagę po pierwsze ceną, która do niskich nie należy – Liebherr WKb 1812 (2399 zł). Specyfikacja modelu nie uwzględnia też możliwości podświetlenia wnętrza. Ale nie mamy tu do czynienia ze zwykłą chłodziarką, ale urządzeniem do jego długotrwałego przechowywania. Wiele cennych win kupowanych jest jako inwestycja – lata ich odpowiedniego przechowywania wpływają korzystnie na walory smakowe i rosnącą cenę butelki ze szlachetnym wnętrzem. Wino ma zagwarantowane warunki do dojrzewania przypominające domową piwniczkę, a raczej piwnicę – w chłodziarce zmieścimy aż 68 butelek. W połączeniu z klasą energetyczną A (146 kWh/rok) i cichą pracą (42 db) mamy tu do czynienia z urządzeniem dla osób, które poważnie traktują enologiczne hobby. Model ten dodatkowo zaalarmuje nas, gdy nie domkniemy drzwi, a przed nieodpowiednim zapachem wewnątrz uchroni specjalny filtr.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

, , , , , do 2500, Ranking

Leave a Reply