Historia lodówki

Maj 6, 2013

lodowkaKto z nas wyobraża sobie życie bez lodówki? Na to pytanie tylko kilku z nas odpowiedziałoby „ja”. Jak się okazuje większość z nas nie potrafiłaby jednak żyć bez tego sprzętu AGD. Początki życia z urządzeniami chłodzącymi sięgają niecałych 200 lat wstecz. Zobaczmy, jaka jest jej historia.

Pierwsze wzmianki o lodówkach związane są z Amerykaninem Jacobem Perkinsem. Odkrył on, że niektóre płyny podczas parowania powodują chłodzenie powietrza. Na podstawie swoich odkryć stworzył  model urządzenia chłodzącego, jednak nie został rozpowszechniony i wprowadzony na rynek. Spowodowane to było m.in wiekiem Perkinsa. W podobnym czasie, w odległej Australii John Harrison zaobserwował, że eter (który służył mu do czyszczenia metalowych płytek) również wykazuje właściwości chłodzące. To spostrzeżenie pozwoliło mu stworzyć pierwszą lodówkę, którą wprowadzono na rynek w 1862 roku.

Jeśli chodzi o Europę, to produkcję lodówek możemy zawdzięczać Carlowi von Linde, który jak na bawarczyka przystało, próbował swoich sił przy chłodzeniu piwa, a dokładniej przy produkcji piwa w czasie letnim. Za jego sprawą do produkcji trafiły pierwsze, domowe lodówki.

W przypadku pierwszych elektrycznych lodówek, które nosiły nazwę DOMELRE, trafiły do sprzedaży w 1913 roku w Chicago. Także w tym samym roku do sprzedaży trafiły pierwsze chłodziarki w Niemczech.

Do 1939 roku na rynku światowym znajdowały się jedynie lodówki na bazie chłodziarki. Dopiero od tego roku zaczęło produkować lodówki z zamrażarkami.

Ważną datą dla Polaków jest rok 1956. To właśnie wtedy, we Wrocławiu, stworzono pierwszą rodzimą lodówkę o nazwie „Mewa”.

Obecnie w lodówkach oprócz podstawowej funkcji chłodzenia i mrożenia znajdziemy wiele przydatnych funkcji. Warto zwrócić uwagę chociażby na funkcję No frost (zapobiega osadzaniu się szronu), czy multi-frost (równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza w całej lodówce). Co więcej, lodówki wyposażane są w kostkarki oraz elektroniczne wyświetlacze, którymi można regulować temperaturę. W najnowszych modelach znajdziemy także lodówki z ekranem oraz podłączeniem do internetu, a nie zapomnijmy, że  technologia wciąż idzie naprzód.

Jak myślicie, jak lodówki będą wyglądać za 5-10 lat?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

, Ciekawostki

Leave a Reply