Dostarczono wiadomość prosto z chłodziarki

Wrzesień 23, 2014

Uruchamiasz swojego smartfona w zatłoczonym autobusie. Przeglądasz internet. Nagle dostajesz maila – kończy się data sugerowanego spożycia szynki. Adresat – Twoja własna lodówka. To nie science-fiction, to powszechna elektronizacja każdego elementu życia prowadzi szarą codzienność do takich udogodnień.

Niecałe 4 lata temu koncern Samsung zadziwił cały świat wprowadzając na rynek pierwszą lodówkę z dotykowym wyświetlaczem, za pomocą którego mogliśmy nie używając karteczek i magnesów ustawić sobie przypomnienia w kalendarzu, sprawdzić pogodę i przepisy na potrawy w internecie, przeglądnąć portale społecznościowe czy serwisy informacyjne. Dodatkowo ekran mógł posłużyć jako cyfrowa ramka dla ulubionych zdjęć.

 

Technologia na ratunek życiu

Podłączenie internetu do chłodziarko-zamrażarek zostało bardzo ciepło przyjęte nie tylko przez łaknących nowinek konsumentów, ale też przez rozmaite branże, ze służbą zdrowia na czele. Już od 2011 roku wszystkie banki krwi w Polsce zostały wyposażone w skomputeryzowane lodówki, które stale monitorują i wyrównują temperaturę wewnętrzną tych urządzeń.

Tym samym uzyskano pewność, co do jakości przewożonej krwi. Jak wiadomo, krew ratuje życie, więc jest to sprawa najwyższej wagi i nowoczesne lodówki wywiązują się z niej znakomicie. Korzyści czerpią z takiego rozwiązania zarówno pacjenci, jak i firmy, które zajmują się usługami mobilnymi i lokalizacyjnymi. Tym samym otwiera się nowa nitka biznesu, za której dochodami stoi również zdrowie i bezpieczeństwo społeczne.

Zaprogramuj otoczenie

Wedle wyliczeń specjalistów z firmy Cisco, niebawem kilkanaście gospodarstw domowych ma generować podobny ruch w internecie, jaki był obserwowany w przekroju całej globalnej sieci w 2008 roku. Wiąże się to z tym z rosnącą i wciąż udoskonalaną komunikacją bezprzewodową pomiędzy sprzętami domowego użytku.

Sztuczna inteligencja nowo powstających urządzeń jest nieokiełznana. Nie chodzi już tylko o dostępne widżety, dzięki którym użytkownik będzie mógł kontaktować się z otoczeniem. Firma LG dwa lata temu zaprezentowała model chłodziarko-zamrażarki z klasy ThinQ, która samoistnie kontaktuje się z obsługą techniczną i wysyła niezbędne raporty w razie jakichkolwiek odstępstw od normy w jej pracy.

Dzięki temu, jeśli nie jest konieczny specjalistyczny serwis, sam konsument może usprawnić jej działanie, bowiem przedstawione zostaną na monitorze umieszczonym w drzwiach szczegółowe wytyczne, jakich czynności należy się podjąć by własnoręcznie naprawić zdiagnozowaną usterkę.

To nie wszystko – „myślenie” sprzętu spod egidy LG obrazuje również fakt dobierania planu energetycznego zależnego od temperatury i pory dnia. Chociaż dla wielu osób może się to wydawać zbytecznym urozmaiceniem, jednak zastosowanie internetu w lodówkach i innych urządzeniach gospodarstwa domowego otwiera przysłowiową „furtkę” do innowacyjnych, energooszczędnych i technologicznych wynalazków, których w niedalekiej przyszłości będziemy spadkobiercami.

 

Choroby cywilizacyjne sprzętu AGD

Jednak niezabliźnioną raną techno-nowinek jest ich podatność na szkodliwe działania cyberprzestrzeni. Leciwego Mińska nie dało się zarazić wirusem…

Podczas Świąt Bożego Narodzenia ponad 100 tysięcy inteligentnych urządzeń, podłączonych do internetu; lodówek, dekoderów i telewizorów, zostało wykorzystanych przez hakerów do generowania spamu, rozsyłania maili phishingowych.

Ataki na oprogramowanie sprzętu w dobie tak zaawansowanej technologii są czymś normalnym, dlatego trzeba poczekać jeszcze trochę, by załatać tę przysłowiową „dziurę”. A teraz, każdy kto zdecydował się na lodówkę z dostępem do internetu, może śmiało włączyć swój ulubiony program, przygotowując obiad dla rodziny. Dla tradycjonalistów pozostaje nieśmiertelne radio.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

, , , Ciekawostki

Leave a Reply