11 ciekawostek o nieśmiertelności rodem z lodówki

Sierpień 11, 2014

lodówkaPościg za ludzką długowiecznością od zarania dziejów spędzał sen z powiek największym badaczom w historii, lecz cel zawsze pozostawał nieuchwytny. Nie odnaleziono źródeł mitycznego Styksu, nie pomagało picie krwi dziewic oraz führerowskie przeświadczenie o pokonaniu śmierci – bezdusznej i zimnej jak lód. Dlaczego zatem nie podjąć walki ze śmiercią na jej warunkach?

Na pohybel kostusze przychodzi sprzęt AGD, w którym trzymamy sałatę oraz ser żółty, będący zarazem inspiratorem całego zamieszania, a także jedna z nowo wyrosłych gałęzi medycyny – krionika. Oto 11 ciekawostek o tej technice zamrażania ciała:

1. Krionika (nazwa wywodzi się od greckiego słowa κρύος, kryos, oznaczającego zimno) – jest to technika dogłębnego ochładzania ciał ludzi i zwierząt, którym ówczesna medycyna nie daje szans na przeżycie. Organizacje wykorzystujące krionikę nazywają siebie same ,,ambulansem jadącym na ostry dyżur w szpitalu, który jeszcze nie istnieje”

2. By pozwolić sobie na możliwość przechowywania swego ciała w lodówce wypełnionej ciekłym azotem, musimy być skłonni zapłacić od 28 tysięcy aż do 150 tysięcy dolarów.

3. W świetle prawa osoby poddane ,,zamrożeniu” są uznane za zmarłe. Stan hibernacji, zwany kriostazą, możliwy jest wyłącznie po stwierdzeniu zgonu. Krionicy zatrzymując rozkład ciała są przekonani, że w przyszłości, posiłkując się zaawansowaną bioinżynierią, będzie można uratować osoby, które poddały się temu zabiegowi.

24. Zanim jednak do niego dojdzie, trzeba dobrze przygotować ciało, aby później możliwe byłoby przywrócenie go do życia. Najpierw upuszcza się krew, która zastępowana jest substancją krioprotekcyjną. Ma ona zapobiec rozerwaniu komórek po ochłodzeniu, bowiem woda po zamrożeniu zwiększa swą objętość. Następnie ciało jest stopniowo i powoli schładzane, w tempie jednego stopnia Celsjusza na minutę. Tak zakonserwowane ciało umieszczane jest w ,,lodówce” wypełnionej ciekłym azotem. Zbiornik ten utrzymuje 196 stopni Celsjusza poniżej zera, a ciekły azot jest cyklicznie dolewany, by uzupełnić braki, które wiążą się z wyparowywaniem tej substancji.

5. W procesie ,,odmrażania” przyjęta zostanie taktyka ,,ostatni będą pierwszymi” – ma to związek z ulepszaniem procedur ochładzania pacjentów, co powoduje minimalizację ewentualnie wyrządzonych szkód.

6. Sceptykom tej metody przedstawiono badania, dokonane na świniach przez lekarzy ze szpitala w Bostonie. Z powodzeniem zamrożono, odmrożono i skutecznie reanimowano te zwierzęta.

7. Protoplastą zamrażania ludzi była organizacja Life Extension Society. Niestety, tuż po pierwszym udanym zabiegu w 1967 roku, założyciel firmy Evan Cooper porzucił plan dalszego rozwoju tej działalności i bez opamiętania oddał się żeglarstwu. Można by stwierdzić, że zamiast poświęcić swe życie na rzecz utrzymywania życia, poświęcił życie dla swej pasji – zginął utopiwszy się w morzu.

operation-97471_1280

8. Największy wkład w rozwój tej techniki wniósł Robert Ettinger – były żołnierz piechoty armii Stanów Zjednoczonych, ciężko ranny podczas walk w Niemczech. Ettinger zdobył także dwa tytuły magistra, z dziedziny fizyki i matematyki. Wcześniej, bo w 1964 roku Ettinger wydał poczytną książkę pod tytułem ,,Perspektywa nieśmiertelności”, uznawaną za Świętego Gralla krioniki. W 1977 roku założył Cryonics Institute, który z powodzeniem funkcjonuje do dziś, przechowując 112 ciał ludzkich, 188 próbek ludzkiego DNA, 91 ciał zwierząt oraz 57 próbek ich DNA. W tym również zawarte są ciała samego założyciela, jego dwóch żon oraz matki.

9. Oprócz Cryonics Institute, prężnie na rynku ,,hibernacji” radzi sobie Alcor Life Extension Fundation, powstałe nieco wcześniej niż CI, bowiem w 1972 roku. Założycielami było małżeństwo Chamberlainów, których zafascynowało dzieło Ettingera. Pod Moskwą działa organizacja KrioRus. Według raportów, w 2013 roku w Rosji zamrożonych było 25 osób, 5 psów i cztery ptaki.

10. Mitem jest historia o Walcie Disneyu, który pomimo wielu legend przypisujących mu poddanie się hibernacji, w rzeczywistości nie zdecydował się na ten zabieg.

11. Również ciekawym sposobem na zachowanie nadziei na długowieczność jest hibernacja mózgu, a niekiedy całej głowy. Nie jest to fanaberia twórców kultowej kreskówki ,,Futurama”, to dzieje się naprawdę! Zabieg ten nazywany jest neuroprezerwacją mózgu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

, , , , Ciekawostki

Leave a Reply